trwa inicjalizacja

niedziela, 13 lipca 2014

Manga

  Manga (kanji-  漫画)- jest to Japoński komiks. Słowo manga  znalazło się w powszechnym użytku po opublikowaniu w XIX wieku Hokusai Manga, zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników znanego artysty Ukiyo-e, Hokusai'a. (Niektórzy sądzą, że Japończycy ukradli komiks z zachodu, chodź nie jest to prawdą. Japończycy setki lat temu tuszem tworzyli wizerunki zwierząt i karykatury ludzi, które były podobne do współczesnej mangi.) W obecnej formie manga zaistniała dopiero po II wojnie światowej.
  Słowo „manga” wymyślił Katsushika Hokusai (1760 – 1849 r.),  mistrz drzeworytu przełomu XVIII i XIX wieku. W latach 20. XX wieku powstał podział na „komiksy dla dziewcząt” – shōjo i „komiksy dla chłopców” – shōnen. Pierwsza manga shoujo „Tonda Haneko” opublikowana została 1947 roku. Ważnym gatunkiem mangi jest manga bishōjo - o pięknych chłopcach przeznaczona dla kobiet, a także najbardziej krytykowana na Zachodzie manga hentai, czyli erotyczna.
  Manga była tłumaczona na wiele różnych języków w różnych krajach, włączając w to Koreę, Chiny, Francję, Niemcy, Włochy i wiele innych. W USA rynek mangowy wciąż jest raczej mały, zwłaszcza w porównaniu do rynku anime.

STYL


Oczy - wielkie lśniące zapełniające pól twarzy, z długimi rzęsami,

Włosy - tu wygląd praktycznie dowolny, nienaturalny. Długie, krótkie, proste, kręcone, u postaci męskich i kobiecych mogą być identyczne. Wszystko zależne od fantazji rysownika,

Twarz - u dziewczyn każdy ludzki kształt. U chłopców wyraźnie podkreślone rysy twarzy. Zarost rzadko spotykany prawie wyłącznie u mędrców,

Nosy - u dziewczyn wąskie i zgrabne, u mężczyzn trochę szersze. Kształt taki ma wywołać sympatie u czytelnika/widza. U postaci negatywnych nos może być lekko haczykowaty, szerszy lub mniej zgrabny,

Usta - u kobiet pełne, małego rozmiaru, nadające delikatności. U mężczyzn zazwyczaj ukazywane są tylko cienie na podbródku i/lub lekka linia ust,

Kształt uszu - tu akurat u wszystkich jest tak samo. Jeśli postać jest elfem to uszy posiada spiczaste. Może tez mieć uszy zwierzęce (np. Nekomimi- uszy kocie),

Figura - męska figura zazwyczaj z dobrze widocznymi mięśniami, mogą być tez chuderlawymi chłopcami, napakowanymi strongmenami, lub otyłymi facetami. -Kobieca figura góruje nad męskimi urokiemksztaltow. Pełne wydatne piersi, krągłości tu i tam, takie postacie rysowane są najczęściej przez mężczyzn. Rysowniczki nie zwracają uwagi na takie szczegóły tylko na fabule. Brzuch jest plaski a nogi długie, zgrabne i bez żadnej skazy. Najtrudniejsze dla rysownika jest narysowanie stóp. Zbyt duże lub zbyt małe są nie do przyjęcia, musi być proporcjonalna do reszty ciała.

Style rysownicze mang


Styl normalny - sylwetki posiadają proporcje prawdziwych ludzi,

Chibi (child bodies) - styl rysowniczy, w którym proporcje postaci są zbliżone do proporcji dziecka (większa głowa w stosunku do reszty ciała)

Super deformed - Styl najczęściej stosowany do wyrażania emocji. Stanowi humorystyczny dodatek do fabuły.

Gatunki mang


Bishōjo - (piękna dziewczyna) Anime/manga, w której głównymi bohaterami są młode, ładne dziewczyny zazwyczaj poniżej 16 r życia. Potencjalnymi odbiorcami tego gatunku są mężczyźni.

Bishōnen - (piękny chłopiec) bohaterami tego gatunku są zazwyczaj młodzi chłopcy ( 15-19 lat) o zniewieściałym typie urody. Potencjalnymi odbiorcami są kobiety.

Ecchi - gatunek rysowniczy w którym prezentowane są kobiece wdzięki, najczęściej w bieliźnie bez detali anatomicznych i z dużą ilością podtekstów erotycznych. Gatunek ten skierowany jest do męskiej grupy odbiorców powyżej 15 roku życia. Najczęściej przybiera formę komedii erotycznej, romantycznej albo sensacyjnej. Od gatunku hentai odróżnia je brak pokazywania stosunku i narządów płciowych.

Hentai - (słowo w Japonii nie stosowane gdyż oznacza zboczeńca, maniaka seksualnego) gatunek mangi i anime w którym pokazany jest stosunek płciowy. Dzielony jest na 4 podgatunki:
            -Yaoi - przedstawione są stosunki męsko - męskie. Dzielone jest na 2 role:
                          Seme - strona aktywna
                          Uke - strona podporządkowana.
            - Yuri- przedstawione są stosunki damsko-damskie.
            - Shotakon- podgatunek ten ukazuje nieletnie, chłopięce postacie w scenach erotycznych.
            - Lolicon - podgatunek ten ukazuje nieletnie (8-13 lat) lub stylizowane na nieletnie dorosłe kobiety w scenach erotycznych.(jeden z popularniejszych podgatunków)

Josei - gatunek opowiadający o życiu codziennym kobiet. Głównymi bohaterami są dorosłe kobiety, rzadziej nastolatki i uczennice. Tworzone przez młode kobiety lub starsze nastolatki.

Mecha - jeden z popularniejszych gatunków mangi i anime. Ukazuje humanoidalne roboty bojowe sterowanie przez przebywającego wewnątrz pilota lub rzadziej zdalnie sterowane.

Moe - trudno jest jednoznacznie określić ten gatunek. Najczęściej postacie w nim występujące przyciągają fanów swoim wyglądem, osobowością lub zachowaniem. Postacie występujące w tym gatunku wydają się sympatyczne (czyt. słodkie, kawaii) pomimo swoich wad lub dzięki nim.

Seinen - gatunek adresowany głównie do młodych mężczyzn w wieku pomiędzy 18 a 30 lat.

Sentai/Super Sentai - gatunek przedstawiający postacie posiadające nadnaturalne moce. Postacie te najczęściej walczą ze złem.

Shōjo - Gatunek przeznaczony głównie dla dziewcząt. Opowiada o miłości, najczęściej pierwszej często nieszczęśliwej. Zawsze kończą się szczęśliwym zakończeniem.

Shōnen - Gatunek przeznaczony dla chłopców. Najczęściej ukazywane są walki, roboty (łączone z mecha). Często dodawany jest watek romantyczny który jednak nie kończy się szczęśliwie.

Mahō shōjo - Często nazywany Magical Girl. Gatunek w którym główne role posiadają dziewczyny posiadające magiczne moce. Czasami mylony jest z sentai/super sentai.

Mahō shōnen - Magical boys. Gatunek w którym w przeciwieństwie do poprzedniego magia władają chłopcy. Również mylony z sentai/super sentai.

Są jeszcze 2 rodzaje anime/mangi które jedna nie obowiązują w Japonii, a zostały stworzone przez zachód. Są to:

  Shōjo-ai - Od yuri odróżnia je brak pokazywania scen erotycznych, ograniczają się do pocałunków oraz opisują więź pomiędzy kobietami. Najczęstszymi odbiorcami są młode dziewczęta.

  Shōnen-ai - podobna sytuacja co wyżej tylko w przypadku yaoi. Zasady są podobne do tych w yaoi: podział na 2 strony „konfliktu”. Brak jest pokazywania scen pikantnych. Skierowany jest do młodych dziewcząt.

  Układ stron w mandze


Europejsie komiksy czytamy tak jak książkę. Manga w tym względzie jest wyjątkowa. Każdą zaczynamy czytać od prawej.

Wydawnictwa mang w Polsce:

Pierwszą mangą oficjalnie wydaną w Polsce było Aż do nieba (jap. Ten-no hate made), autorstwa Riyoko Ikedy, wydane przez Japonica Polonica Fantastica. Na polskim rynku działają wydawnictwa specjalizujące się w mandze:
·         Hanami,
·         Japonica Polonica Fantastica,
·         Kotori,
·         Ringo Ame,
·         Studio JG,
·         Taiga,
·         TM-Semic,
·         Waneko,
·         Yumegari.
Manga znajduje się także w ofercie wydawców komiksowych takich jak Egmont czy Kultura Gniewu. W ofercie można znaleźć tytuły:
·         Czarodziejka z Księżyca (shōjo),
·         Yami no matsuei: Ostatni synowie ciemności (shōnen-ai),
·         Love Hina,
·         Fullmetal Alchemist (shōnen),
·         Crying Freeman,
·         Heat (seinen).
Pojawiają się propozycje jednotomowe jak Uzumaki czy Odległa dzielnica oraz wielotomowe serie (Naruto).
W Polsce wychodzą również magazyny Mangi i Anime. Najpopularniejsze z nich to „Otaku” (miesięcznik), „Kyaa!” (dwumiesięcznik) oraz „Arigato” (kwartalnik). W lipcu 2011 roku zadebiutował magazyn pt. „Akiba” (dwumiesięcznik).

Dziękuję !
~Nyaan =^.^=