trwa inicjalizacja

poniedziałek, 15 września 2014

Potrawy Japonii

Japonia to prawdziwy raj dla smakoszy. W Japonii nie liczy się tylko smak dania, ale również sposób jego podania. Tradycyjnie podstawą każdego posiłku jest ryż. Dla japońskiej kuchni charakterystyczne jest użycie ryb jedzonych także również na surowo, rozmaitych owoców morza, w czym wodorostów oraz warzyw. Nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, po prawej z zupą, pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami. Potrawy opisane w tym poście są to tylko część, najczęściej spotykanych potraw w Tokyo.


Sfermentowana soja

Natto (sfermentowane ziarenka soji) - jest tradycyjnym produktem japońskim. Jest lepiej przyswajana niż zwykła soja. Wiele osób jada natto w sposób tradycyjny - przyprawione sosem sojowym. Inni dodają do niego musztardę lub posiekany szczypiorek, wodorosty albo surowe jajko. Natto świetnie smakuje z białym ryżem. Serwowane bywa również se spagetti, japońskim makaronem, a nawet jako dodatek do zupy. 


Ramen

Ramen w Japonii jest bardzo popularną potrawą. Często się go je w porze lunchu, jako przerwa w pracy, często się je na kolację, także po picu alkoholu (lol). Bardzo istotnym elementem ramenu jest makaron (w Tokyo je się ramen z cienkim makaronem).Rodzajów ramenu, smaków, dodatków jest mnóstwo.
Podstawowe rodzaje ramenu:
- shio-ramen -stanowi najbardziej podobną do typowych chińskich zup odmianę ramenu. Podobnie jak one jest rodzajem lekkiego, odtłuszczonego rosołu przyrządzonego na bazie kurzego mięsa lub wieprzowiny. W jej skład wchodzi głównie drób lub pulpety drobiowe, ryby, kapusta pekińska, cebula lub szczypiorek, pory i pędy bambusa.
- tonkotsu-ramen - gotowany na wieprzowych kościach w efekcie posiada gęstą konsystencję i jest dość tłusty. Do zupy dodaje się niewielkich ilości warzyw i czasem mięsa. Często serwowany jest z pastą z nasion sezamu.
- shōyu-ramen - rosół z kurczaka, czasem z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny. Doprawia się sosem sojowym, przez co jest ciemniejszy od innych rodzajów. Główne dodatki to szczypiorek, wodorosty, jajka na twardo, pędy bambusa i soji. W odróżnieniu od zup japońskich tę odmianę często się przyprawia na ostro przez dodanie czarnego pieprzu, oleju chili lub pieprzu syczuańskiego.
- miso-ramen - silnie zjaponizowana odmiana potrawy, pochodząca z Hokkaido. Przyrządzana jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb oraz silnie przyprawiana pastą miso. Podaje się ją wraz z dodatkiem kiełków sojowych, sezamu, cebuli, wieprzowiny, kapusty pekińskiej, białego pieprzu i czosnku.


Shabu-shabu

Jedno z dań japońskich, w którego w skład wchodzą cienkie, surowe plasterki wołowiny i surowe warzywa, które gotuje się samemu w garnku z gorącym bulionem z wodorostów konbu. Shabu-shabu to nie tylko posiłek, ale też doskonała okazja do spotkania towarzyskiego.

Japońska pizza

Japońska pizza (Okonomiyaki) - jeden z posiłków, które możemy przygotować samemu w restauracji na zogrzanej blasze. Głównym składnikiem jest kapusta. Reszta składników zależy od naszych upodobań. Mogą to być kalmary, krewetki, ośmiornice, tuńczyk, warzywa a nawet mięso. Całość jest polana specjalnym warzywnym sosem i majonezem.

Tofu

Tofu w Japonii podaje się na zimno i na ciepło. Tofu na zimno jest najczęściej przystawką, natomiast na ciepło może być daniem głównym, chociaż najczęściej towarzyszy innym potrawom. Tofu najczęściej podaje się na patelni lub w kamiennych naczyniach. Na zimno najczęściej je się z sosem sojowym lub jakimś lekko kwaśnym sosem, często posypane szczypiorkiem. Na ciepło natomiast jest mnóstwo sposobów przyrządzania (m.in dodaje się go do zup i mięs). W Japonii uważa się, że ser tofu powinien być zjedzony w tym samym dniu w którym się go zrobiło.
Rodzaje tofu:
- tofu na surowo,
- tofu o smaku sezamowym,
- tofu na słodko z musztardą,
- tofu ugotowane w nabe.


Bento

Zróżnicowany pełnowartościowy lunch. Tradycyjne bento składa się z ryżu, ryby lub mięsa, a także pikli i gotowanych warzyw. Posiłek pakowany jest w odpowiednie pudełko. Bento jest bardzo popularne w szkołach a także w pracy.


Yakitori

Japoński malutki szaszłyczek zazwyczaj z mięsem z kurczaka. Składa się z sake, sosu sojowego, filetu kurczaka, wątróbki drobiowej, grzybów, papryki i porów. Idea yakitori polega na tym, że wrzuca się na grilla mały kawałek mięsa który w krótkim czasie jest w stanie wygrilować się w idealnym stopniu. To mięso jest średnio wypieczone. W Japonii generalnie nic się nie marnuje, w restauracji można zamówić dowolny element kurczaka.

Sashimi z kurczaka

Kurczak używany do sashimi jest specjalną odmianą zwaną nagoya cochin. Ta odmiana jest wyhodowana na ściśle określonych warunkach sanitarnych (dlatego nie poleca się jedzenia tego w Europie). Kawałki mięsa je się na surowo.


Dziękuję !
~Nyaan =^.^=

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz